«Модернізація системи соціальної підтримки населення України» — проєкт, який реалізує Міністерство соціальної політики України згідно з Угодою про позику між Україною та Світовим банком

Лого проєкту

Загальний опис проєкту

Відповідно до Угоди № 8404-UA від 9 липня 2014 року, Міжнародний банк реконструкції та розвитку надав Україні позику на покращення системи соціальної допомоги для малозабезпечених сімей та соціальних послуг в Україні. Міністерство соціальної політики України розпочало реалізацію проекту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», що підтримується Міжнародним банком реконструкції та розвитку.

Метою Проекту є удосконалення системи соціальної допомоги, зокрема зміцнення потенціалу центральних органів виконавчої влади щодо реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей, подальшого розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та підвищення потенціалу спеціалістів Тернопільської області у процесі реформування.

В рамках проєкту фінансуються:

 1. удосконалення надання соціальної допомоги найбільш вразливим верствам населення;
 2. підтримка адміністрування соціальних виплат і соцпослуг;
 3. розвиток сімейних форм опіки дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, а також соціальна підтримка сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, для недопущення влаштування дітей у інтернатні заклади, попередження соціального сирітства та підвищення якості соціальних послуг, впровадження альтернативних форм опіки дітей та догляду дітей-інвалідів.

В рамках проєкту передбачається:

 • розвиток інформаційно-комунікаційних технологій у сфері соціального захисту населення,
 • побудова нової моделі надання соціальної підтримки населенню,
 • реформування інституту соціального інспектора,
 • виведення сімей із бідності та стимулювання їх до економічної незалежності,
 • реформування дитячих інтернатних закладів, підвищення ролі громади у забезпеченні соціальних потреб та ін.

5 травня 2020 в рамках проєкту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України» підписана кредитна угода між Україною та Світовим банком для отримання додаткового фінансування у розмірі 150 мільйонів доларів США для розширення та вдосконалення соціальної допомоги сім’ям з низьким рівнем доходу.

Реформування інтернатних закладів для дітей у Тернопільській області

Тернопільщина – одна з чотирьох областей в Україні, де реалізовується пілотний проєкт.

У рамках проекту 4 січня 2019 року Міністерством соціальної політики України укладено договір  QCBS-3.8 щодо надання консультаційних послуг «Розробка та впровадження регіонального плану стосовно збільшення обсягів надання послуг з догляду на сімейній основі (реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській  області)». Договір укладено з консорціумом Оxford Policy Management (Великобританій), до складу якого входять: Міжнародна благодійна організація «Партнерство «Кожній дитині» (Україна), СОС Кіндердорф Інтернешнл (Австрія) та Всеукраїнський фонд «Благополуччя дітей».

Консультаційні послуги спрямовані на розроблення ефективних  механізмів розвитку соціальних послуг, що сприятимуть догляду і вихованню дітей в сімейному або наближеному до сімейного середовищі, мінімізації потреби в інтернатних закладах.

Суттєва частина діяльності буде спрямована на підтримку органів виконавчої влади та місцевого самоврядування Тернопільської області у реалізації Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на ‎2017-2026 роки.

Проєкт передбачає реформування шести інтернатних закладів на Тернопільщині.

Протягом січня-квітня 2019 року Консультант у співпраці з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування області і за участі неурядових організацій провів низку досліджень, зокрема щодо:

 • стану догляду та виховання дітей, які отримують послуги в інтернатних закладах області,
 • причин та механізмів потрапляння дітей до інституцій,
 • наявності освітніх, медичних, соціальних, реабілітаційних послуг для вразливих дітей, сімей з дітьми за місцем їх проживання тощо.

Основні дані та висновки:

 • в інституційних закладах області станом на 1 квітня 2019 перебуває 2443 вихованця, з них — 51,1 % на цілодобовому перебуванні.
 • 520 дітей перебувають у цих закладах понад 3 роки,
 • 92 % вихованців мають одного чи обох батьків, 8 % — статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування.
 • середня вартість утримання однієї дитини в інтернатних закладах складає 79,6 тис. грн на рік,
 • в обласному спеціалізованому будинку дитини вартість утримання однієї дитини складає 254,2 тис. грн.
 • в інституційних закладах області працює 1732 працівників. З них 56 % — це педагогічний та медичний персонал, решта — адміністративний та технічний.
 • потенціал системи надання соціальних послуг (в тому числі, реабілітаційних), спрямованих на підтримку, супровід вразливих сімей з дітьми, профілактику соціального сирітства, складає 113 надавачів.
 • більшість послуг зосереджена в обласному центрі чи в містах обласного підпорядкування.
 • у системі надання соціальних послуг зайнято 2557 спеціалістів. Це у середньому 1 спеціаліст на 124 особи, які належать до вразливих категорій населення, що унеможливлює здійснення своєчасних та ефективних заходів з підтримки сімей з дітьми, що опинилися у складних життєвих обставинах.
 • в області недостатньо розвинуті послуги альтернативного сімейного догляду за дітьми, наприклад, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу та сім’ї патронатних вихователів.

Для реформування системи інституційного догляду та виховання дітей в області утворена Міжвідомча робоча група. Для попередження направлення дітей до інтернатних закладів заплановано низку заходів, що сприятимуть підвищенню відповідальності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування за захист дітей, підтримку вразливих сімей з дітьми, зменшенню залежності від інституційного догляду та виховання:

 • Проведення протягом травня-червня 2019 зональних міжвідомчих семінарів з питань деінституціалізації, розвитку послуг для сімей з дітьми та механізмів прийняття рішень в найкращих інтересах дитини.
 • Моніторинг становища сімей та родинного середовища, дітей, які цілодобово утримуються в закладах інституційного догляду. Вивчення ситуації щодо здатності батьків виховувати своїх дітей та забезпечувати їхню безпеку і розвиток у випадку повернення з інтернатного закладу.
 • Перегляд порядку влаштування дітей до інституційних закладів обласної комунальної власності різного типу і підпорядкування на основі механізму гейткіпінгу (запобігання розміщення дітей в інтернатних закладах).
 • Робота в об’єднаних територіальних громадах з питань розвитку послуг. Спонукання громад до введення посади фахівця із соціальної роботи.
 • Підбір і підготовка професійних патронатних вихователів для вирішення проблеми тимчасового догляду за дитиною, яка потребує захисту.

За період з 4 січня 2019 року по 1 липня 2020 року завдяки проєкту в Тернопільській області кількість дітей в інтернатних закладах зменшилася на 35,5 %.