Семінар-нарада “Особливості методології реформування системи інституційного догляду та виховання дітей в Тернопільській області” 14-15 травня 2019 року

Захід було проведено у Києві на виконання пункту Технічного завдання: 5.1.3. Розробка і затвердження Регіонального плану реформування інтернатних закладів. 

Мета: сформувати спільне бачення та розробити механізми взаємодії під час застосування методології деінституалізації в процесі реалізації завдань проекту та Регіонального стратегічного плану з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей в Тернопільській області на 2019-2026 роки. Кількість учасників: 29 осіб.

 

 Під час заходу були представлені результати впровадження 2-х етапів проекту та 1-го етапу Регіонального плану, проаналізовано досягнення, сильні сторони, визначено ризики та можливості для подальшої успішної реалізації поставлених завдань. 

Також презентовані результати моніторингу закладів інституційного догляду та визначені разом із учасниками механізми їх застосування для подальшої мінімізації направлення дітей до інституцій. 

Учасники обговорили та узгодили заходи для стимулювання розвитку соціальних послуг для вразливих  сімей з дітьми  за місцем їх проживання, обговорили основні комунікаційні повідомлення щодо реформи ДІ та шляхи зменшення опору в процесі впровадження змін. Для учасників наради був представлений алгоритм та методику розробки планів трансформації закладів інституційного догляду, учасники обговорили ідеї щодо трансформації двох закладів.

Крім того, учасники під час змодельованих ситуацій вчилися взаємодіяти один з одним, визначати власну роль у виконанні поставлених завдань.

Під час заходу були розроблені додаткові заходи і механізми прийняття рішень із врахуванням найкращих інтересів дитини, попередження потрапляння дітей до інституцій, зокрема: 

  • Проведення протягом травня-червня  4 зональних міжвідомчих семінарів з питань деінституалізації та розвитку послуг для сімей з дітьми, механізмів прийняття рішень в найкращих інтересах дитини; Учасниками будуть заступники голів райдержадміністрацій та міськвиконкомів, ОТГ, керівники районних, міських відділів освіти, соціального захисту, ССД, ЦСССДМ, районні педіатри, керівники центрів первинної медико-санітарної допомоги та представники НУО.  
  • Здійснення моніторингу становища сімей та родинного середовища дітей, які цілодобово утримуються в закладах інституційного догляду, з’ясування їхньої здатності опікуватись своїми дітьми та забезпечувати їхню безпеку та розвиток, визначення  умов та можливостей, при яких дитина може бути реінтегрована в сім’ю, та видів необхідної підтримки та послуг, які необхідно забезпечити в громаді;  
  • Перегляд порядку влаштування дітей до інституційних закладів обласної комунальної власності різного типу і підпорядкування та відпрацювання механізмів підвищення вимог до ухвалення відповідних рішень на основі підходів, передбачених методологією гейткіпінгу; 
  • Робота в об’єднаних територіальних громадах з питань розвитку послуг і, як перший крок – введення посади фахівця із соціальної роботи; 
  • Підбір і підготовка професійних патронатних вихователів для вирішення проблеми тимчасового догляду за дитиною, яка потребує захисту.

«Деінституціалізація – це благополуччя кожної дитини, а не статистика чи зміна статуту інтернатного закладу.  Потреби та інтереси кожної дитини мають стояти на першому місці.  Сьогодні, ми вже чітко усвідомлюємо, який нелегкий шлях необхідно пройти, і впевнені в правильності обраної стратегії та методології, запропонованих Консультантом. Сподіваємось, що завдяки реалізації усіх заходів, передбачених проектом, значна частина  дітей при підтримці громад зможе повернутись до своїх батьків та навчатись у місцевих школах» – відзначила Світлана Беспоповцева, заступник голови Тернопільської обласної державної адміністрації.