Турбота про дитину – визначальний чинник побудови системи забезпечення прав дитини

З нагоди Всесвітнього дня дитини 20 листопада у Національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся круглий стіл «Турбота про дитину: реалії та перспективи» за участі Міністра соціальної політики України Марини Лазебної, керівника апарату Тернопільської обласної державної адміністрації Світлани Беспоповцевої та керівника проєкту Мінсоцполітики «Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області», старшого консультанта Oxford Policy Management Володимира Кузьмінського.

Організаторами заходу виступили Міністерство соціальної політики України та проєкт Мінсоцполітики «Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області» (далі – Проєкт).

Обговорювався стан реалізації основних принципів Конвенції ООН про права дитини в Україні, яку було прийнято саме 20 листопада 1989 року, йшла мова про забезпечення прав дитини, зокрема права на сім’ю, а також про реформування інтернатних закладів у Тернопільській області, досягнення та уроки реалізації Проєкту.

Міністр Марина Лазебна, зокрема, зазначила, що головне сьогодні в процесі реформування вчасно виявляти проблеми стосовно захисту дітей і вчасно їх вирішувати.

«Ми всі маємо діяти з одним наміром – в найкращих інтересах дитини. 30 років минає як Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини. За ці три десятиліття була побудована система захисту дітей. Дякую всім, хто стояв на початках: партнерам, міжнародним інституціям, які допомагали вибудовувати кращі механізми. У нас дуже потужний громадський сектор. Але роботи попереду ще багато. Важливим напрямком є реформа децентралізації і відповідальність громад за підростаюче покоління. На сьогодні лише 35% з усіх створених громад мають служби захисту дітей. І це при тому, що саме громада має нести чи не найбільшу відповідальність за те, аби діти почувалися безпечно, не потрапляли до інтернатів, залишалися вчитися, а надалі й працювати саме у своїх громадах», – наголосила вона.

Міністр зазначила і те, що певні позитивні зміни в реформуванні інтернатних закладів вніс, як не дивно, карантин. Він став свого роду «холодним душем» для всіх задіяних в цій системі. 42 тисячі українських дітей були повернуті в свої сім’ї. Це було непросто зробити, проконтролювати, аби діти могли жити в прийнятних умовах, не голодували, дистанційно вчилися тощо. Але, разом з тим, це дало зрозуміти, що значна кількість дітей може й надалі перебувати вдома. Без інтернатів. І не тому, що хтось проти інтернатних закладів, а тому що, знову ж таки, інтереси дитини – головне.

Про результати реформування на Тернопільщині розповіли учасникам круглого столу – представники Тернопільської обласної державної адміністрації. На зв’язку в ZOOMі були заступник голови Тернопільської обласної державної адміністрації Віктор Устенко, керівник апарату Світлана Беспоповцева та начальник служби у справах дітей Тернопільської ОДА Ростислав Дрозд.

Зокрема, Світлана Беспоповцева розповіла про системні управлінські рішення для забезпечення добробуту дітей та головні здобутки впровадження Проєкту.

«Тернопільщина цілком поділяє завдання визначні Національною стратегією реформування системи інституційного догляду та виховання дітей, і працює над тим, щоб зменшити залежність вразливих сімей з дітьми від послуг інтернатів. Зробити цю роботу системно допомагає нам проєкт Мінсоцполітики «Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській  області», який здійснюється за фінансової підтримки Світового банку. Основним критерієм нашої спільної роботи є показник зменшення кількості дітей, які перебувають цілодобово в інтернатних закладах. Фактично, майже за два роки такої співпраці, кількість дітей, що перебувають в інтернатах області цілодобово, зменшилась більше, ніж на 35%, а це значить, що біля 500 дітей повернуто в сімейне середовище до своїх батьків або в сімейні форми виховання, а громади за місцем проживання їхніх сімей  взяли на себе відповідальність щодо їх підтримки та створення відповідних послуг», – повідомила керівник апарату.

Як вдалося досягати перших позитивних результатів на Тернопільщині? Керівники органів влади усвідомили негативні наслідки інтернатного виховання та з повною відповідальністю взялися за реформування. При обласній державній адміністрації створено Міжвідомчу робочу групу з реформування інтернатних закладів для дітей, яка аналізує ситуацію, тримає її на контролі, розробляє разом з представниками Проєкту відповідні плани трансформації, проводить різні заходи.

«Ми  віднеслись до впровадження реформи з повною відповідальністю, відмовившись від простого перейменування закладів. В основу будь якого рішення першочергово ставились інтереси дітей чи дитини, і тільки потім персоналу інтернатного закладу чи батьків. Розроблені комплексні плани трансформації  для 6 закладів, 5 із них вже затверджені рішення сесії Тернопільської обласної ради. За два роки в цих закладах кількість дітей на цілодобовому перебуванні зменшилася в середньому на 58%», – наголосила Світлана Беспоповцева.

Те, що дитині потрібна родина, що вона має виховуватися, зростати біля батьків, відмітив у своєму виступі й керівник проєкту «Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області» Володимир Кузьмінський.

«Один із важливих компонентів деінституціалізації – право дитини зростати в сім’ї. Наша реформа, дійсно, здійснюється паралельно з реформою децентралізації. І тут є як свої плюси, так і навпаки. На жаль, не всім на місцях ще вистачає розуміння того, що за розвиток соціальних послуг відповідають саме керівники громад. Варто зазначити, що на початку реалізації Проєкту на Тернопільщині діяло 19 інтернатних закладів, де перебувало 1407 дітей. Нині лише 913 дітей знаходиться на цілодобовому перебуванні. Ці та інші цифри говорять про те, що інтернатна система віджила себе і потребує реформування»,– сказав він.

У свою чергу Володимир Кузьмінський  зазначив, що досвід роботи проєкту у Тернопільській області показав, як досягнути позитивних результатів. Багато чого вдалося зробити завдяки таким чинникам: переконанням, що інтереси дітей мають бути на першому місці з одного боку й розуміння шкідливості інтернатної форми виховання для повноцінного розвитку дітей; міжвідомча та міждисциплінарна взаємодія, що стосується як взаємодії структурних підрозділів облдержадміністрації між собою, так і взаємодія між Тернопільською облдержадміністрацією, Мінсоцполітики та Тернопільською обласною радою  – інструменти такої взаємодії це Міждисциплінарні комісії (МДК) та Міжвідомча робоча група (МРГ); ефективне управління змінами в області; інвестиції в трудові ресурси (в рамках проекту навчено 1162 осіб, що значно більше, ніж передбачено технічним завданням (750 осіб)); застосування кращих світових практик і досвіду; надійні статистичні данні, які забезпечує розроблена в рамках проекту інформаційно-аналітична система тощо.

Нема потреби витрачати кошти на інтернатну систему, яка себе не оправдовує – один із підсумків круглого столу. Досвід реформування закладів інституційного догляду і виховання дітей, розвитку соціальних послуг, напрацьований Проєктом в Тернопільській області, цінний тим, що акцентує увагу на зміні ставлення учасників до прав дитини, зокрема базового права на виховання у сімейному середовищі, сприяє усвідомленню необхідності  реформування інтернатних закладів і визначає дорожню карту поступової трансформації цих закладів перш за все із врахуванням інтересів дітей.

Учасники круглого столу підкреслили, що попереду стоять ще більш складні завдання, пов’язані із запровадження послуг, створенням соціальних підрозділів в громадах, служб у справах дітей.  Але всі вони готові об’єднувати зусилля і рухатися далі.

Довідково

20 листопада відзначається Всесвітній день дитини (англ. Universal Children’s Day). Цей день встановлений резолюцією 836 (IX) Генеральної Асамблеї ООН 14 грудня 1954 року, як день підтримки діяльності, спрямованої на забезпечення благополуччя дітей в усьому світі. Саме у цей день – 20 листопада 1959 року Генеральна Асамблея прийняла Декларацію прав дитини, а 20 листопада 1989 року – Конвенцію ООН про права дитини.

Проєкт «Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області» впроваджується у рамках проекту Міністерства соціальної політики України “Модернізація системи соціальної підтримки населення України” консорціумом Оxford Policy Management (Великобританія), до складу якого входять Партнерство “Кожній дитині”, Український фонд “Благополуччя дітей” та СОС Кіндердорф Інтернешнл (Австрія), за підтримки Міжнародного банку реконструкції та розвитку.